м. Київ, вул. В. Жуковського, 22А
info@bonsaiclub.com.ua
Безкоштовна консультація
(067) 508 47 32 (063) 369 09 66
Зворотній дзвінок

Рекомендації з догляду - бонсай Рододендрон/Азалія

Опис: Рододендрон (лат. Rhododendron) – рід чагарників великого сімейства Ericaceae (Вересові), що росте здебільшого в Азії. Рододендрон – національна квітка Непалу. Більшість видів квітнуть дуже ефектно та буйно. Один із найбільш улюблених представників роду Рододендрон – азалія. Квітнуть азалії навесні, цвітіння триває близько 2 тижнів. Рослина толерантна до притінених місць, зростає найчастіше біля дерев або під ними.

Рододендрон – одна з найбільш улюблених декоративних рослин. Красу та пишність цвітіння чагарників важко порівняти з іншими рослинами з огляду на їхню кольорову різноманітність, щільність кущів, і красу квітки. Білий, жовтий, ліловий, рожевий, фіолетовий, червоний та безліч їх відтінків – все це квіти рододендрона. Любителі та фахівці селекціонують азалії протягом багатьох століть.

В Японії, Кореї, Гонконзі та США проходять щорічні фестивалі цвітіння азалій, і, зі слів очевидців, це чудове видовище!

Розміщення бонсай рододендрон

За температури повітря вище + 15 – + 18 градусів ідеально розташовувати рододендрон на відкритому повітрі, під сонячними променями.

Навесні.

Із припиненням заморозків дерево переносять у місце з температурою повітря вище + 8 – + 15 градусів (за якої утримують рослину в зимовий період) і доступом сонячного світла. За достатньої кількості світла рододендрон починає розпускати бутони.

Під час цвітіння.

Якщо рододендрон починає квітнути ранньою весною, то його необхідно розташувати в кімнаті на світлому місці.

Якщо під час цвітіння денна температура повітря висока (20-25 градусів), спеціалісти радять виставляти рододендрон на прямі сонячні промені до 10 години ранку, а після – у напівтінь (або ж розташовувати в будинку). Це максимально продовжить період цвітіння дерева.

Влітку.

Сонячне світло – дуже важливий фактор для росту і розвитку рододендрона. Його брак може призвести до зменшення кількості бутонів. Якщо у Вас є можливість, влітку розташовуйте дерево на вулиці, періодично обертаючи його на 180 градусів (щотижня), щоб крона в процесі формування бутонів розвивалася рівномірно. Коли бутони зав'язалися, необхідно забезпечувати рододендрону мінімум 4 години перебування на сонячному світлі щодня. Якщо літо дуже спекотне, розташовуйте бонсай у напівтіні або в тіні.

Восени.

Якщо Ви утримуєте дерево на вулиці – стежте за прогнозами погоди. Якщо нічна температура опускається нижче + 5 – + 10 градусів, необхідно перенести дерево в приміщення зі стабільною температурою.

Взимку.

Рододендрон необхідно захищати від морозів. Бонсай може перебувати у приміщенні, де температура досягає -2 – 0 градусів (протягом декількох тижнів, не більше), або якщо така температура (-2 – 0) тримається тільки вночі, а вдень піднімається вище 0.

Ідеальним варіантом для розташування рододендрону є, наприклад, неопалювана веранда або балкон, де вдосталь світла, показники нічної температури + 5 – + 8 градусів, а денної + 10 – + 15.

Для хорошого розвитку рододендрон потребує «холодного періоду» (+ 5 – + 10) протягом 8 тижнів. Взимку потрібно уважно ставитися до поливу дерева (не забувати поливати його зважаючи на висихання грунту).

Під час зимового періоду дерево повинне отримувати достатньо сонячного світла. Рододендрон – це вічнозелене дерево.

ПОЛИВ

Для поливу потрібно використовувати м'яку воду (навесні і влітку за можливості – дощову). Важливо, щоб коріння бонсай рододендрон не пересихало. Коріння рододендрона дуже ніжне, може швидко пересохнути за нестачі вологи. Якщо Ваше дерево зростає у спеціальному грунті (акадама), то визначити, коли необхідно поливати дерево легко. Світло-коричневий колір грунту – грунт сухий. Відразу після поливу він змінює колір на темно-коричневий – мокрий грунт.

Дуже важливо не переполивати дерево і не засушувати його! Орієнтуйтеся на вологість грунту.

Після поливу давайте грунту підсохнути, поливайте відразу як підсохне. Поливати необхідно тонким струменем по всій поверхні грунту, з усіх боків доти, поки з дренажних отворів, розташованих внизу горщика, не потече вода. Це означає, що водою просякла вся коренева система.

Рододендрон потребує кислого грунту або підкисленої води для поливу (тому варто періодично підкислювати воду, наприклад, додавати 1ч.л. лимонної кислоти або кілька столових ложок лимонного соку на літр води).

Відразу після цвітіння, а також до нього дерево необхідно поливати досить активно. Не пересушувати!!!

Рододендрон – це вічнозелене дерево. Полив – дуже важливий момент у догляді за ним. Логічно, що рослина потребує менше вологи взимку, і більше влітку. Але не забувайте, що найголовніший чинник визначення потреби у зволоженні – сухість грунту. Визначайте її навпомацки і своєчасно поливайте своє дерево.

Регулярне обприскування рослини, за винятком періоду цвітіння, дуже корисно для неї (кілька разів на день, особливо влітку).

Обрізка

Мета обрізки полягає не тільки у підтриманні форми дерева, а й життєздатності всіх його частин. Світло та повітря повинні проникати скрізь, інакше внутрішні частини можуть відмирати.

 1. Обрізаємо зайві стебла (вони часто починають формуватися на самому стовбурі дерева або ж біля основи стовбура). Їх необхідно зрізати повністю або ж відщипувати пальцями. Не дозволяйте здерев'яніти.

 

 1. Обрізаємо ті стебла, які виходять за межі крони дерева.

 1. Обрізаємо стебла, які ростуть униз.

 1. Ранньою весною видаляємо стебла, які закривають бутони рододендрона.

 

 1. Навесні: видаляємо надлишок бутонів і стебел. Видаляти зайві бутони до їх відкриття потрібно щорічно. Для «ідеального» цвітіння необхідно проводити наступні процедури:

  А) Залишайте один бутон на кінці гілки

  Б) Залишайте бутони одного розміру, оскільки бутони більшого розміру зацвітуть швидше менших бутонів

  В) Видаляйте один із бутонів, які розташовані дуже близько один до одного

  Г) Видаляйте бутони, які під час цвітіння будуть торкатися один до одного

  Д) Видаляйте бутони, які ростуть у небажаному напрямку.

ПІСЛЯ ЦВІТІННЯ

Після цвітіння, коли майже всі бутони вже відкриті і квіти починають активно обсипатися, необхідно зняти всі квіти і бутони, які ще не відкрилися. Це важливо для наступного цвітіння.

Видаліть всі квіти, які починають відцвітати, разом з квітколожем і чашолистиками (квітколоже і чашолистики – див. мал.)

    

Це можна зробити за допомогою ножиць або відщипнути пальцями.

Слідкуйте, щоб не почали зав'язуватися плоди, оскільки це дуже послаблює дерево.

Ті стебла, які подовжилися під час цвітіння, необхідно зрізати, дотримуючись форми крони дерева.

 

ОБРІЗКА

У місцях, де кілька стебел росте з однієї точки, необхідно зрізати всі стебла, крім двох. Залиште ті, які горизонтально формують букву V найкраще. Скоротіть їх довжину так, щоб залишилося по два листки на стеблі. Саме на них сформуються нові пагони. Не дозволяйте наростати зеленій масі понад міру – сили рослини повинні бути спрямовані на формування нових пагонів.

                      

 

                      

 

       

УДОБРЮВАННЯ БОНСАЙ РОДОДЕНДРОН

Починайте удобрювати дерево відразу після зняття всіх квіток і вкорочення стебел. Під час цвітіння дерево дуже активно використовує всі поживні речовини. Розпочинати удобрювати дерево необхідно поступово, оскільки надмірна кількість добрив і висока частота їх внесення може нашкодити дереву.

Починайте з рідкого добрива, через 2 тижні вносьте «тверде» гранульоване добриво. Удобрюйте дерево регулярно (щодесять днів). З кінця серпня рослину можна підживлювати добривом, яке не містить N (азот) - P (фосфор) - K (калій) = 0 - 10 -10. Це знизить стимулювання до формування бутонів і підготує рослину до зими.

Припинити удобрювання рослини необхідно в жовтні або на початку листопада.

Відновлювати процес потрібно тоді, коли бутони починають активно рости, – навесні. Припинити – коли видніється колір бутонів. І далі так само.

У нас в наявності всі необхідні добрива, за необхідності звертайтесь.

повернуться